Divadlo LETÍ

…nezávislé divadlo s vášní pro nové hry 

…uvádí jen to nejzajímavější ze současné dramatiky

…v jeho rezidenčním programu vznikly skvělé české i zahraniční hry 

…kromě činoherních inscenací produkuje alternativní projekty na pomezí site specific, imerzivního divadla apod.

…má tradici v uvádění scénických skic

…nemá vlastní soubor, ale v jeho inscenacích uvidíte samé skvělé herce 

…od roku 2015 sídlí ve VILE Štvanice

…je členem Asociace nezávislých divadel a mezinárodní sítě Fabulamundi

 

Jedno z nejstarších českých nezávislých divadel se od svého založení v roce 2005 věnuje pouze současné dramatice, zejména té evropské. Všechny hry uvádí v české nebo světové premiéře. Často v rámci svého rezidenčního programu iniciuje vznik nových textů – českých i zahraničních autorů (Anna Saavedra: Olga (Horrory z Hrádečku) – titul Nejlepší porvé uvedená česká hra roku 2016Roman Sikora: Zpověď masochisty, Petr Kolečko: Poker Face, Marie Nováková, David Košťák, Joan Yago a Claudia Cedó: CAMPQ, Bernhard Studlar: iPlay atd.). 

Divadlo nemá soubor a nevyznává jednu režijní poetiku, jeho cílem je objevovat nové inovativní texty se společensky relevantními tématy. Často se zabývá i tématy politickými (Zpověď masochisty, Europe Connexion: Evaluace kvality a etiky v evropských veřejných zakázkách), společenskými analýzami (Proti pokroku, proti lásce, proti demokracii, CAMPQ), analýzami mezigeneračních vztahů (A pak přišla Mirna, V Republice štěstí, Poker Face), problematikou menšin (Small Town Boy, Po Fredrikovi, Homo 40) aj. V rámci své tvorby také zkoumá možnosti inscenování současných her, např. na pomezí site specific nebo imerzivního divadla (projekty Letí na letišti na pražském letišti V. Havla, Proti pokroku, proti lásce, proti demokracii v DOXu, imerzivní instalace na pražské Štvanici CAMPQ pro Pražské Quandriennále 2019). Průběžně proto vytváří i projekty mimo stálé divadelní budovy. Kromě bývalé umělecké šéfky Martiny Schlegelové LETÍ pravidelně spolupracuje s – režiséry Mariánem Amslerem, Adamem Svozilem a s režisérkami Kashou Jandáčkovou, Natálií Deákovou Danielou Špinar.

Od září 2015 má stálou rezidenci ve VILE Štvanice. Je členem Asociace nezávislých divadel ČR a evropské sítě Fabulamundi.