Překladatelská dílna Jiřího Joska / DILIA 2022

Premiéra 7. 12. 2022
Délka 120 minut
Režie Dramaturgie Výprava

Tři současné německojazyčné hry se představí v rámci slavnostního večera s názvem Apokalyptický divadelní večírek.

Agentura DILIA pořádá již posedmnácté překladatelskou dílnu. Workshop je určen začínajícím překladatelům, ať už z řad studentů filologických oborů, či naopak studentů divadelních škol a dalších, kteří mají dostatečné jazykové vybavení a zájem o divadelní texty. V rámci projektu byly letos přeloženy tři současné německojazyčné hry, které budou představeny formou scénického čtení 7. prosince 2022 ve VILE Štvanice v režii Divadla LETÍ. Srdečně zveme na apokalyptický divadelní večírek!

Sibylle Berg: TRIPTYCH O NENÁVISTI ANEB CESTY Z KRIZE

překlad: Julie Adam, tutorka: Zuzana Augustová

Na terapii se sejde různorodá skupina osob. Jsou gay, nácek nebo alkoholik, jsou muž, žena nebo něco mezi tím. Žijí v městech plných betonu. Nespojuje je nic, kromě vzteku na společnost, ve které jde jenom o osobní rozvoj, produktivitu a výkon. Všechno se točí okolo vlastní hodnoty na trhu, i když trh se bortí. Teprve když se objeví Mistr nenávisti, zdá se, že s ním přichází i rozhřešení. Pokoření se chopí zbraně a vrací úder.

 

Thomas Arzt: VE VÍRU VIRU

překlad: Ester Prokešová, tutorka: Iva Michňová

Pandemie skončila. Do vídeňského hotelu přichází po lockdownu první host a s ním i naděje na lepší časy. Recepční a pokojská jsou připraveni na pozicích. Ředitel hotelu může přestat pomýšlet na sebevraždu. Jen strach z dotyku a ochranné fólie na nábytku tu stále zůstaly. Když do situace vstoupí nesprávně doručené dopisy, život postav se převrátí vzhůru nohama. Zatuchlými chodbami hotelu se místo viru začne šířit snad dokonce i láska.

Bernhard Studlar: UNAVENÍ ANEB TO NĚCO, CO JSME

překlad: Lisa-Anna Žáková, tutor: Martin Sládeček

Střední třída ve středním věku. Páry, rodiče, singles, bio pivo a letní party na střešní terase. Nikomu se tam nechce jít, ale nakonec se tam všichni sejdou. Na programu večera je vyhoření, deprese, rozvody, problémy s dětmi, ale taky pěstování bio zeleniny, investice a kritika konzumní společnosti. Odmítnutí sexu na jednu noc není to nejhorší, co postavy na party čeká. Mezi hosty je totiž (sebe)vrah se zbraní…

Projekt vzniká za podpory Dozorčí rady DILIA a Marie Joskové.