Marie Špalová

Narodila se v roce 1980 v Praze. Absolvovala Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, obor Teorie a dějiny divadla. Od roku 2005 působí jako dramaturgyně pražského nezávislého Divadla LETÍ, které se specializuje na uvádění současné dramatiky. V Divadle LETÍ se vedle řady scénických čtení dramaturgicky podílela na inscenacích Letí, Holky Elky, Náš malý svět, Praha Letí, Domeček pro buzničky (u Matky Kapavky), Aupairky, Terminus, Zazděná /Mauerschau, Zpověď masochisty, Cvrch, Plantáž, Po Fredrikovi, iPlay, Rozhovory s astronauty, Králíček, Proti pokroku. Proti lásce. Proti demokracii., Small Town Boy, Olga (Horrory z Hrádečku), Taxistyx/Přízrak. Jako dramaturgyně připravila také koprodukční inscenaci s Divadlem Na zábradlí Nebe nepřijímá. V Divadle LETÍ se věnuje rezidenčnímu programu pro dramatiky, v rámci něhož pomáhala vyvíjet texty jako Zpověď masochisty, iPlay, Poker Face, Kill Hill, Tajná zpráva z planety matek (Mamma guerilla) nebo Olga (Horrory z Hrádečku).

Mimo LETÍ spolupracuje především s režisérem Mariánem Amslerem a režisérkou Martinou Schlegelovou. Jako dramaturgyně hostovala mimo jiné v brněnském HaDivadle (inscenace Vyhnání Gerty Schnirch, Extáze, Tajná zpráva z planety matek, On), ve Slovenském národním divadle (inscenace Jane Eyrová), v Divadle Petra Bezruče v Ostravě (inscenace Limonáda), v Západočeském divadle Cheb (inscenace Prvotřídní ženy) a v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích (inscenace Zavolejte Jeevese!).

Pravidelně spolupracuje i s Českým rozhlasem, inscenace hry Felicie Zeller Rozhovory s astronauty (režie Natália Deáková), získala 2. místo v rozhlasové soutěži Prix Bohemia a byla nominovaná na Prix Europa.

Od roku 2005 působí v agentážním oddělení DILIA, kde se mimo jiné věnuje projektům jako Překladatelská dílna a Divadelní grant pro studenty nebo Cena Evalda Schorma.

Překládá z angličtiny, především současnou britskou dramatiku. Hraje na příčnou flétnu a je členkou flétnového kvarteta Syringa.