Petr Zelenka

Vystudoval scenáristiku a dramaturgii na FAMU v Praze. Jako režisér debutoval v roce 1993 filmem – fiktivním dokumentem o punkové skupině Visací zámek. V roce 1997 měl premiéru jeho ceněný povídkový film Knoflíkáři, který získal prestižní cenu Český lev za scénář, režii a nejlepší film. Podle Zelenkova scénáře byl v roce 2000 natočen úspěšný film Samotáři. Za filmy Rok ďábla (2003) a Příběhy obyčejného šílenství (2005) získal hlavní ceny na festivalech v Moskvě a v Karlových Varech. V roce 2008 měl premiéru jeho film Karamazovi, který Česká filmová akademie vyslala do klání o Oscara za nejlepší neanglický film. Od roku 2011 režíruje pro HBO seriál Terapie v hlavní roli s Karlem Rodenem, v současné době vzniká již třetí řada. Na podzim 2015 se publiku s velkým ohlasem představila jeho filmová komedie Ztraceni v Mnichově, která mystifikační formou filmu ve filmu reflektuje události kolem Mnichovské dohody. Do budoucna připravuje Petr Zelenka film Modelář.

V divadle debutoval Petr Zelenka překlady aktovek Michaela Frayna. Jako autor a poprvé i jako divadelní režisér se představil hrou Příběhy obyčejného šílenství. Hra získala v roce 2001 prestižní cenu Nadace Alfréda Radoka..V roce 2006 měla v Dejvickém divadle premiéru hra Teremin (v zahraničí byla uvedena např. jako scénické čtení v prosinci 2011 v Paříži). Inscenace DD hostovala mj. v dubnu 2017 v renomovaném berlínském divadle Deutsches Theater.

Jeho hra Očištění vznikla na objednávku slavného Starého divadla v Krakově. Hra Ohrožené druhy měla světovou premiéru v pražském Národním divadle (Nová scéna) v listopadu 2011.
V prosinci 2012 se Zelenka jako dramatik i režisér vrátil do Dejvického divadla se hrou Dabing Street.
V květnu 2014 uvedlo Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích hru Job Interviews, kterou Petr Zelenka napsal přímo na objednávku divadla a sám ji zde i režíroval. Představitelka hlavní role Věra Hlaváčková byla za svůj výkon nominována na Cenu Thálie. V dubnu 2016 hru nastudovali režiséři Marcial Di Fonzo Bo a Élise Vigierová ve francouzské Comédie de Caen pod názvem Véra. Hvězdně obsazená inscenace s významnou filmovou a divadelní herečkou Karin Viardovou v titulní roli aktuálně slaví úspěch po celé Francii a na jaře 2017 se bude několik týdnů hrát ve slavném pařížském Théâtre des Abbesses.

Zelenkova adaptace Fraynovy aktovky Bez roucha pod názvem Odjezdy vlaků byla uvedena v únoru 2004 v bratislavské Astorce a v zahraničí např. v březnu 2017 ve Varšavě.
Zelenkovy hry byly přeloženy do mnoha světových jazyků a řada z nich se v zahraničí dočkala i svého knižního vydání – mj. v prestižní francouzské edici Les Solitaires Intempestifs. Česky vyšlo jeho souborné dramatické dílo k roku 2012 v nakladatelství Akropolis pod názvem Obyčejná šílenství.

Petr Zelenka (*1967)
Vybrané texty