Rezidence

Rezidenční program je jednou z hlavních programových linií Centra současné dramatiky. Základním principem je poskytnout rezidentům (dramatikům, režisérům atd.) finanční zázemí tak, aby mohli po nějaký čas, ideálně pak po jednu sezónu, v úzké spolupráci s divadlem vyvíjet text, inscenaci atd.. Nedílnou součástí rezidence je také umělecké zázemí - úzká spolupráce s dramaturgií, případně možnost workshopů s herci atd. V kontextu českého divadla se jedná o program ojedinělý, který je však srovnatelný s běžnou praxí v zahraničí (např. rezidenční programy v Německu nebo v divadle Royal Court Theatre ve Velké Británii).

 • Roman Sikora → Divadlo LETÍ a Švandovo divadlo (projekt Hyde Park) 
  Pro jeden z dílů projektu Hyde Park, který vzniknul ve spolupráci Divadla LETÍ a Švandova divadla byl vybrán rezident Roman Sikora se svou připravovanou hrou Zpověď masochisty. Jedná se o politicky nekorektní z převážné většiny monologickou hru, která zpracovává téma masochismu v jeho nejširších možných kontextech a pohrává si se záměrnou dekonstrukcí jazyka. Práce na textu v rezidenčním programu začaly v polovině října 2010, premiéra proběhla 26. ledna 2011 ve Studiu Švandova divadla. 
   
 • Anna Saavedra → Divadlo LETÍ a HaDivadlo Brno 
  Rezidentní autorkou pro sezónu 2010/2011 byla vybrána Anna Saavedra a její připravovaná hra Matičky – pohyblivé ghetto, která se nekonformním a kritickým způsobem věnuje tématu mateřství. Rezidenční program s autorkou započal v prosinci 2010. Na textu s autorkou spolupracovala dramaturgyně Marie Špalová a režisér Marián Amsler. Premiéra v brněnském HaDivadle proběhla v dubnu 2012. Inscenace neze název Mamma guerilla / Tajná zpráva z planety matek.
   
 • Petr Kolečko → Divadlo LETÍ a GUnaGU
  Tato rezidence byla součástí mezinárodního projektu Generační ikony. Výsledná inscenace Poker Face měla premiéru v září 2012 v bratislavském GUnaGU.
   
 • Bernhard Studlar Divadlo LETÍ
  Tato rezidence byla součástí mezinárodního projektu Generační ikony. Výsledná inscenace iPlay měla premiéru v řijnu 2012 v MeetFactory.
   
 • Viliam Klimáček Divadlo LETÍ a Wiener Wortstaetten
  Tato rezidence byla součástí mezinárodního projektu Generační ikony. Výsledná inscenace Kill Hill měla premiéru v listopadu 2012 ve vídeňském Theater DAG.
   
 • Ondřej Novotný → Divadlo LETÍ a HaDivadlo Brno
  Jako rezidentní autor pro společnou rezidenci HaDivadla a Divadla Letí v sezóně 2012/13 byl vybrán Ondřej Novotný, který se věnoval zkoumání fenoménu devadesátých let pohledem mladé generace. Výsledná inscenace měla premiéru 2013 v HaDivadle pod názvem Láska, pank a Nesmírnost (v režii Martiny Schlegelové). 
   
 • Jiří Pokorný → Divadlo LETÍ a A Studio Rubín
  Cílem této rezidence byla snaha humornou formou reflektovat společenskou situaci v Evropské unii, zejména z hlediska krize institucionální i osobní reprezentace. Jako symbol a hlavní téma byl zvolen Evropský parlament. Premiéra proběhla v listopadu 2013 v A Studiu Rubín pod názvem Bomberka.
   
 • Milan Šotek → Divadlo LETÍ a Slovácké divadlo 
  Pro rezidenci na téma Původní kabaret nebo současná hra pro mládež byl vybrán dramatik Milan Šotek. Jedná se o projekt pro Malou scénu Slováckého divadla, kde se každoročně uskutečňuje minimálně jedna komorní inscenace tzv. "na dotek", kde je v klasické podobě stolová úprava hlediště (kapacita je kolem 90 míst), ale prostor Malé scény je možné využít variabilně. Divácké zaměření je na středoškolskou mládež a částečně i klasické večerní publikum (předplatitelé mají zvýhodněné vstupné). Kabaret Fraška a la krab měla premiéru 1. září 2014.