Králíček

Premiéra 25. 4. 2013
Derniéra 7. 10. 2015
Délka 75 minut

  • 11/01/2015
  • 14/01/2015
  • 28/02/2015
  • 02/03/2015
  • 09/10/2015

Dospívání mladé ženy jako divoká jízda plná fantazie – Králíček je letuška, Králíček je tenisová hvězda, Králíček je pornohvězda!

V restauraci sedí žena. Má nádherné šaty a lodičky na vysokém podpatku. Až příliš vysokém na to, že večeří sama. Chtěla by být panenkou, co po zmáčknutí zapíská. Chtěla by být porcelánové zvířátko na parapetu. Chtěla by být malinkatým králíčkem, kterého si muž najde a přitulí k sobě. Tak proč má zároveň chuť vzít samopal a celou restauraci rozstřílet?

Hru mladé finské autorky Saary Turunen, která byla přeložena do devíti jazyků a úspěšně uvedena v Evropě i Severní Americe, uvádíme v české premiéře.

Délka představení: 75 minut

Datum premiéry: 25. 4. 2013

Rozhlasový spot k inscenaci ke stažení zde.

Ohlasy z tisku:

V postavě „Králíčka“ (výborná Pavla Beretová) se tluče póza playgirl a křehká zranitelnost způsobem samozřejmě fatálním. Posedlost současnou dramatikou nabývá (velkého) smyslu, když dramaturgie Letí natrefí na zajímavý text a když režie k němu nalezne docela invenční inscenační klíč.“

Michal Novák, www.i-divadlo.cz, 3. 5. 2013

„Pohádkový charakter hry o špinavém káčátku se mísí s brutálními fantaziemi mladé dámy. … Právě nemožnost vymanění se ze smutného kolotoče vlastního života je na celém Králíčkovi nejtragičtější. Divadlu Letí se to daří parodií, hořkou ironií a komickým odstupem od předváděného vystihnout.“ 

Kateřina Vlčková, www.kulturissimo.cz, 30. 4. 2013

Mnohotvárnou, nevyzpytatelnou hrdinku hraje Pavla Beretová s nadhledem a citem pro různé míry stylizace: umí být vtipná a vzápětí dojemná, groteskní a hned zase civilní. Jejími spoluhráči a protihráči jsou členové chóru, kterým autorka Saara Turunenová jemně paroduje antické divadlo. … Režisérka Natália Deáková pak výrazně pracuje se zvukovým plátnem, stejně jako v loňských úspěšných Rozhovorech s astronauty. Výsledná inscenace je tak zábavným a neplytkým kouskem, který baví, i když Turunenová vlastně nic moc zajímavého neříká.

Michal Zahálka, Hospodářské noviny, 16.5. 2013

Legenda:
  • začínáme s vášní pro nové hry
  • pro odvážnější labužníky
  • pro gurmány