Marie Špalová

Absolvovala Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, obor Teorie a
dějiny divadla. Od roku 2005 působí jako dramaturgyně pražského nezávislého Divadla LETÍ, které se specializuje na uvádění současné dramatiky, a kde se vedle řady scénických čtení dramaturgicky podílela na více jak dvou desítkách inscenací. Od sezóny 2023/24 je uměleckou šéfkou Divadla LETÍ.

Jako dramaturgyně připravila také koprodukční inscenaci s Divadlem Na zábradlí Nebe nepřijímá. V Divadle LETÍ se mimo jiné věnuje rezidenčnímu programu pro dramatiky, v rámci něhož pomáhala vyvíjet např. texty Zpověď masochisty nebo Olga (Horrory z Hrádečku), který získal titul Nejlepší poprvé uvedená česká hra roku 2016.

Mimo LETÍ spolupracuje především s režisérem Mariánem Amslerem a
režisérkami Martinou Schlegelovou a Natálií Deákovou. Jako dramaturgyně
hostovala mimo jiné v brněnském HaDivadle, ve Slovenském národním divadle, v Divadle Andreja Bagara v Nitře, v Divadle Petra Bezruče v Ostravě, v Západočeském divadle Cheb, v Divadel Josefa Kajetána Tyla a v Jihočeském
divadle v Českých Budějovicích.

Pravidelně spolupracuje i s Českým rozhlasem, inscenace hry Felicie Zeller
Rozhovory s astronauty (režie Natália Deáková), získala 2. místo v rozhlasové
soutěži Prix Bohemia a byla nominovaná na Prix Europa. Od roku 2005 působí v agentážním oddělení DILIA, kde se mimo jiné věnuje projektům jako Překladatelská dílna a Divadelní grant pro studenty nebo Cena
Evalda Schorma.

Překládá z angličtiny, především současnou britskou dramatiku. Hraje na příčnou flétnu a je členkou flétnového kvarteta Syringa.