Tomáš Dianiška

 Narodil se roku 1984 na Slovensku v Banské Bystrici. V roce 2008 absolvoval herectví na činoherní katedře DAMU. Po ukončení studií nastoupil do angažmá v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, kde ztvárnil více než 30 postav.

Je spoluzakladatelem a dvorním dramatikem undergroundového a punkového Divadla F. X. Kalby, se kterým se zaměřuje na témata blízká „generaci YouTube“. Ač původem Slovák, píše obvykle česky. První jeho uvedenou hrou bylo Googling and Fucking – hráli ji původně na večírku, který se jmenoval DrinkART.
Jeho hry jsou povětšinou inscenovány ve společné režii, popřípadě spřízněnými tvůrci (Anna Petrželková, Adéla Stodolová, Braňo Holiček, Jan Frič). Jako autor i herec spolupracuje s pražskými alternativními scénami MeetFactory, Letí, A Studio Rubín, Masopust, Chemické divadlo aj.

Od září 2014 je členem Divadla pod Palmovkou, kde působí jako herec, ale formuje také tvář studiové scény, tzv. Studia Palm Off. Uvádí se zde jeho hry Mickey Mouse je mrtvýPřísně tajné: hrubá nemravnostMlčení bobříků Pusťte Donnu k maturitě!. Adaptoval zde též populární knížky Jak sbalit ženu a 1000 věcí, co mě serou. Jako autor spolupracuje s Českým rozhlasem. Účinkuje také jako party DJ. Je coby Talent roku 2017 nositelem Ceny divadelních kritiků.

Tomáš Dianiška patří k nejmladší generaci českých autorů. Ve svých hrách reflektuje pocity své generace, díky čemuž se stávají doslova kultovní záležitostí, nebojí se ale zaměřit i na historická témata, která zpracovává kontroverzní optikou. Pro jeho texty je typický smysl pro humor a ironii a také časté využití popkulturních odkazů.

Tomáš Dianiška (*1984 v Praze)
Vybrané texty