Roman Sikora

Současný český dramatik a novinář absolvoval Divadelní fakultu JAMU v Brně. Vystřídal řadu zaměstnání, pracoval například v Třineckých železárnách nebo jako noční recepční v Městském divadle Brno. Jako divadelní kritik dále spolupracoval s Literárními a Lidovými novinami, Českým rozhlasem 3 Vltava a časopisem Svět a divadlo. Byl také šéfem kulturní rubriky internetového Deníku Referendum. V současné době žije v Praze jakou dramatik na volné noze.

Je autorem řady politicko-kulturologických esejů, kratičkých útvarů, které žánrově pojmenovává “dramatické nesmysly”, a divadelních her, z nichž některé byly uvedeny na domácích i zahraničních scénách. Za hru Smetení Antigony obdržel v roce 1998 druhou cenu v soutěži o nejlepší českou hru Nadace Alfréda Radoka. Hra Zpověď masochisty, která vznikla v rámci rezidenčního programu Centra současné dramatiky Divadla LETÍ, byla přeložena do řady cizích jazyků a uvedena v Polsku, Švýcarsku, Německu, Francii, Brazílii a Rusku. V roce 2017 získal se svou hrou Zámek na Loiře první cenu v soutěži Talking about Borders vyhlášenou Státním divadlem v Norimberku.

Sikora bývá charakterizován jako rozhněvaný dramatik. Svůj odpor proti totalitním tendencím tržního systému a područí ideologie blahobytu a všeobjímající technologie staví na burcující síle slova, které často užívá v provokativních, surreálných a neobvyklých kombinacích. V posledních hrách často užívá specifický, neuroticky roztříštěný jazyk plný opakování, neúplných vět a gramatických inverzí.

Roman Sikora (*1970)
Vybrané texty