Říká si Vandam. Jako Jean-Claude van Damme. Je hrdina. Válečník. Evropan. Vyzná se bitvách. V těch osobních i v těch historických. Na všechno má názor. Na politiku. Na ženy. Na svět.
V osudovém roce 1989 stál v Praze na Národní třídě, kde se 17. listopadu odehrála demonstrace vedoucí k pádu komunistického režimu v tehdejším Československu. Byl to Vandam, kdo tam první ránou dal dějiny světa do pohybu, jak říká. To je ale už dávno. A od té doby se mnohé změnilo. Přes den natírá střechy panelákové sídliště na okraji Prahy. Večer sedí v hospodě Severka. Tohle je jeho svět. Tady se slaví. Tady se žvaní. Tady se hádá o politice. Tady se nadává. Tady Vandam dá občas někomu do zubů a poučí ho tím o životě, jak říká. Líbí se mu výčepní Lucka, sympatická, rázná žena, která je odřená životem stejně jako on. Rád by s ní byl. A možná i ona s ním. Není to ale jednoduché. Oba si z minulosti nesou hodně jizev po svých zraněních.
V působivém monologu Vandam vypráví o svých hrdinských činech. O minulých bitvách a válkách. O čekaní na další války a bitvy, které přijdou. Vypráví o dnešní Evropě. O své rodině. O svém otci, který sídliště vystavěl a který se jedné zimní noci přehoupl přes zábradlí jejich bytovky a spadnul do hloubky. O svém dědovi, který na konci poslední války utíkal z rozbombardovaného Essenu a cestou domů přišel o všechny zuby. O svém synovi, kterého nesmí vídat. Vandam vypráví rád a rád také provokuje. Třeba tím, že občas zvedne pravačku k římskému pozdravu. A pak řekne: „Český humor.“
Vandam očekává katastrofu. Velkou válku, která vše kolem nás smete. Proto každý den cvičí. Ale válka, co nakonec přijde, je nečekaně malá a obyčejná. Ještě než dojde k tragickému finále uprostřed hlubokého temného lesa, který začíná hned za sídlištěm, skončí Vandam s Luckou ve svém bytě. Chvíli to vypadá, že by vše nakonec mohlo dopadnout dobře. Oba tu leží nazí a obnažení. Na nic si nehrají. Povídají si. Snaží se k sobě přiblížit. Milují se. Ale nakonec se přece jen minou.
Národní třídu uvedlo v premiéře v roce 2012 Divadlo Feste v Brně v režii Jiřího Honzírka. Inscenace měla čtyřicet repríz. V roce 2013 text vyšel jako román v nakladatelství Labyrint. Kniha vyšla německy, francouzsky, polsky, španělsky, maďarsky a holandsky.