Jaroslav Rudiš

Spisovatel, dramatik, scenárista, publicista. Vyrůstal v Lomnici nad Popelkou. Vystudoval gymnázium v Turnově, poté dějepis a němčinu na Pedagogické fakultě Technické univerzity v Liberci. V letech 2001–2002 pobýval v Berlíně na novinářském stipendiu na Svobodné univerzitě. Pracoval jako novinář a do českých a německých médií stále přispívá. V letech 2012-2013 byl hostujícím profesorem na Humboldtově univerzitě v Berlíně, kde vyučoval tvůrčí psaní. Pravidelně vystupuje v České republice, v Německu a dalších zemích s kapelou Kafka Band, pro kterou píše texty vycházející z díla Franze Kafky.

Společně vydali album Das Schloss. S básníkem Igorem Malijevským pořádá deset let v pražském Divadle Archa literárně-hudební kabaret EKG, s Petrem Pýchou napsal mimo jiné divadelní a rozhlasové hry Léto v Laponsku, Strange Love, Salcburský guláš nebo Lidojedi, s německým autorem Martinem Beckerem rozhlasové hry Lost in Praha a Plattenbaucowboys pro německou stanici WDR a česko-německé libreto k opeře Exit 89 pro Divadlo Archa. Jako spisovatel debutoval v roce 2002 knihou Nebe pod Berlínem, za kterou obdržel Cenu Jiřího Ortena. Spolu s výtvarníkem Jaromírem 99 vydal trilogii komiksů Alois Nebel (2003–2005) o samotářském výpravčím vlaků z malé stanice v pohraničních horách, která se v roce 2011 dočkala zfilmování (režie Tomáš Luňák) a také řady ocenění včetně Evropské filmové ceny za nejlepší animovaný film. Mezi jeho další knihy patří GrandhotelPotichu a Konec punku v Helsinkách. Zatím poslední román Národní třída vyšel česky v roce 2013. Hlavním hrdinou je stárnoucí sídlištní rváč, který v roce 1989 na pražské Národní třídě rozpoutal Sametovou revoluci. Ve všech románech hrají velkou roli dějiny střední Evropy ovlivňující naši současnost.

Knihy byly přeloženy do němčiny a polštiny, francouzštiny, španělštiny a dalších jazyků. Divadelní adaptace Národní třídy byla uvedena v Brně v Divadle Feste (2012) a v Německu v Divadle v Brémách a ve Státním divadle v Drážďanech (2017). Ve stejném roce uvedla rozhlasovou adaptaci stanice WDR v Kolíně nad Rýnem. S režisérem Štěpánem Altrichterem pracují na filmové adaptaci románu, natáčet se bude v roce 2018. Podílel se též na scénáři a konceptu k německé televizní kriminálce Kripo Prag pro televizi ARD. Pro Theater Bremen připravil spolu s kapelou Kafka Band adaptace románů Franze Kafky Zámek a Amerika. V roce 2016 uvedlo Divadlo Feste v premiéře hru Čekání na konec světa odehrávající se v mužské sauně. Střídavě žije v Berlíně a v Lomnici nad Popelkou. Píše česky a německy.

 

Jaroslav Rudiš (*1972)
Vybrané texty