David Košťák

Narodil se 1991 v Praze. Je absolventem oboru teorie a kritika na pražské DAMU. Vedle autorské tvorby překláda anglickojazyčné divadelní hry do českého jazyka a je kmenovým dramaturgem Divadla LETÍ. K vlastní dramatické tvorbě inklinoval již během studií, ale debutoval v roce 2013, kdy Divadlo LETÍ uvedlo jeho krátkou hru Fresh Love. Už v té předesílá téma, k němuž se ve své tvorbě vrací nejčastěji – zodpovědnost člověka v rovině mezilidských vztahů, ale i za podobu současného světa. Ve svých hrách pracuje s výraznou metaforou a prvky magického realismu, které často uvádějí do chodu veškeré dění. To lze především pozorovat na jeho vesmírné trilogii, do níž spadá Taxistyx (Divadlo LETÍ) o matce, která od zodpovědnosti za svou rodinu utíká v taxících, v nichž plyne čas pomaleji, Nad rozlitou mléčnou dráhou (Český rozhlas, Divadlo Karlovy Vary) a zpracování příběhu slavného psa Lajka vzhůru letí, jenž by mělo nejmladšího diváka nenásilně vzdělávat o manipulaci totalitních režimů.

Jeho žánrové rozpětí je poměrně pestré. Mezi jeho hrami jsou k nalezení post-dramatické texty (Taxistyx, Srdce patří za mříže), komorní vztahové drama (Nad rozlitou mléčnou dráhou), hry pro mládež (Lajka vzhůru letí a rozhlasový western pro náctileté Tahle země není pro mladý, rodinný muzikál Kronikáři – stručné dějiny světa v muzikálu) až přes adaptace literární klasiky (Dáma s Camelkami, Zmoudření Dona Quijota, Solaris, Kronika ohlášené smrti). I přes různorodost jednotlivých her a zacílení na různé divácké skupiny, si David Košťák díky výrazné práci s jazykem zachovává svůj rozpoznatelný rukopis.

Hry začal psát na objednávku divadel poměrně nedávno, ale stále si hájí prostor pro psaní, které není předem určeno konkrétnímu divadlu. Pro Švandovo divadlo v současné době píše celosouborovou hru Downtown, novodobý mýtus o městě, jenž se ve snaze zbohatnout z místních dolů, začne propadat do země. Z vlastní iniciativy píše vztahové drama Ptačí žena z utopického světa, kdy se zakázalo ptákům migrovat.

David Košťák (*1991)
Vybrané texty